Новини
БФКС лого
29.05.2025
Решения на Управителния съвет на БФКС от 29.05.2025 г.

 Уважаеми колеги, собственици и председатели на клубове по конен спорт,

 

Бихме искали да Ви уведомим за решенията, взети по време на заседание на Управителния съвет на Българската федерация по конен спорт съвместно с Ветеринарната комисия, проведено на днес (29.05.2025 г.) във връзка с обстановката в страната и спортния календар.

След проведени обсъждания, Управителният съвет взе следните решения:

  1. Възстановяване на Държавния спортен календар: Държавният спортен календар на БФКС се възобновява, считано от 06 юни 2025 г. Решението е взето предвид факта, че огнището на ринопневмонит остава локализирано и няма данни за разпространение на вируса в други бази.
  2. Препоръка за ваксинация: Управителният съвет отправя настоятелна препоръка към всички клубове и конни бази в страната да предприемат действия за ваксинация срещу ринопневмонит (EHV-1 и EHV-4) на всички коне в техните бази – както спортни, така и учебни. Препоръката е с цел превенция и защита на здравето на всички коне в България.
  3. Задължителни мерки за биосигурност по време на състезания: Възлага се на Ветеринарната комисия към БФКС да изготви и представи писмено становище с подробни и задължителни мерки за биосигурност, които ще се прилагат при участие в състезания. Тези мерки ще бъдат разгледани и утвърдени от УС на извънредно заседание на 03.06.2025 г. и ще бъдат незабавно разпространени до всички клубове.

 

Управителният съвет на БФКС благодари за Вашето разбиране и отговорно отношение.

 

С уважение