Новини
Uonut_small
02.06.2012
Турският състезател Сенчер Хорасан спечели приз „БОК” в Божурище

Българинът Иван Кисьов с кон Кардам покри квалификация за участие в Европейски шампионат за юноши в Австрия

2 юни, Божурище. Сенчер Хорасан с кон Адмирал 7 спечели Приз „Български олимпийски комитет” след динамичен бараж в конкуренция със седем състезателни двойки в Сребърния тур, който се проведе в третия ден на Световната купа по прескачане на препятствия. Турският състезател финишира с кон Адмирал без наказателни точки за време 43.73 сек. Втори се класи герменецът Матиас Швенкер с кобила Емили със състезателно време 44.55 сек. и чист паркур, а трети остана Авни Атабек от Турция с кон Калистро отново с чист паркур и време 46.87 сек.

Турските състезатели доминираха и при юношите като спечелиха призовите три позиции. Ерол Акбаш с Кондендрина оглави класирането следван от Талия Афионери с Куите и Керем Юней с кобила Велена. Наградите им бяха връчени от генералния секретар на БОК – Белчо Горанов.

21 състезателни двойки при мъжете и 20 двойки при юношите от 6 страни - България, Германия, Гърция, Турция, Румъния и Швейцария взеха участие в изпитанието за Приз „БОК” с награден фонд от 900 евро. Сребърният тур има ключова роля за добиване на квалификация за Европейски шампионат за юноши в Австрия през август.  Иван Кисьов с кон Кардам покри квалификация за участие в престижния шампионат, наред с още 9 състезателни двойки при юношите.

Румънският състезател Йонут Урсаче триумфира с приз „Божурище” в клас млади коне на Световната купа по прескачане на препятствия в Божурище. Призът му бе връчен от Н.Пр. Арсен Шоян – посланик на Армения в България, кметът на Божурище – Аспарух Аспарухов и зам.-кметът на Божурище – Виолета Велчева.

Йонут Урсаче с кобила Касиана финишира с чист паркур  и най-добро време от 56.53 сек. Сънародникът му Раду Илиои заслужи втората призова позиция с време 62.23 сек. в състезателна двойка с  кон Брутус. Българските състезателни двойки Недко Гайдаров с кон Дръзки, Пламен Радославов с Никита и Аспарух Атанасов с Колорадо Зет заеха местата от трето до пето съответно с времена от 62.74 сек., 62.93 сек. и 64.22 сек.

20 състезателни двойки от България, Сърбия, Румъния, Турция и Гърция премериха сили в надпреварата в клас „Млади коне” за Приз „Божурище”, а наградният фонд бе в размер на 900 евро.

Световната купа се реализира с подкрепата на Министерство на физическото възпитание и спорта, Български олимпийски комитет, Български спортен тотализатор, Mercedes-Benz, Rotary International, Rotary Club Sofia Vitosha, ЦУМ, Биомет, Оптикс, Балканстар, G.P. Group Ltd, Cavalor, Devin, Domain Boyar, Хорспауер продуктс, Булбарн, Текама, Юнион Ивкони, Ferrosteel, Деликатес Житница. Организатори на проявата са Българска федерация по конен спорт и КСБ “Ген. Крум Лекарски”  със съдействието на Община Божурище.

Официални медийни партньори на събитието са Българска национална телевизия и Дарик радио.

На снимката: Румънският състезател Йонут Урсаче с приз „Божурище”,  връчен от кметът на Божурище – Аспарух Аспарухов.