Новини
Ivelin valev dr
03.06.2011
16:30 Българският отбор триумфира с Купата на нациите

Националните ни състезатели показаха европейската класа с категоричната и емоционална победа в най-важното изпитание от втория ден на Световната купа по прескачане на препятствия

С впечатляващо представяне българският национален отбор по прескачане на препятствия спечели отборната титла в надпреварата за Купа нациите и Приз ЦУМ. Росен Райчев, Калин Неделчев, Аспарух Атанасов и Валентин Вълков изправиха на крака публиката на конно-спортна база “Ген. Крум Лекарски”, която дълго аплодира победата, постигната само с 28 наказателни точки. Героите в отбора са Калин Неделчев с кон Сен Мон Ами, който във втория манш направи чист паркур и Аспарух Атанасов с Джесика де Боа, който също премина чисто паркура с височина на препятствията от 160 см. и финишира с 4 наказателни точки за време.
Купата на нациите е квалификация за Европейски шампионат през 2011 год. и за Олимпийски игри в Лондон през 2012 год. , и е с награден фонд 23 000 евро.

Националният отбор на Унгария заслужи второто място с общо 36 наказателни точки, а отборът на Турция остана трети с 48 наказателни точки. Четвъртото място бе за състезателите от Румъния, които финишираха двата манша с общо 84 наказателни точки, а със 130 наказателни точки отборът на Гърция остана пети в класирането.

Наградите връчиха д-р Крум Рашков – генерален секретар на Българска федерация по конен спорт, Каролин Бравос – международен съдия, Ангел Шипковенски – председател на организационния комитет и Мария Колева – представител на конна база “Ген. Крум Лекарски”. Това е първа голяма победа и за националния селекционер Ивелин Вълев, който е и настоящ Балкански шампион в дисциплината.